Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

/

„За сите е од најголема важност овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива висок легитимитет, кој доаѓа од високата излезност на гласачите“.

Ова го истакна претседателот Румен Радев на почетокот на работната средба со претставници на институциите надлежни за подготовка и одржување на претстојните предвремени парламентарни избори во октомври, информира БГНЕС.

Претседателот инсистирал на активна информативна кампања за машинско гласање.

„Треба да се зголеми довербата во машинското гласање. Машинското гласање ја покажа својата ефикасност и придонесе за намалување на купените гласови. Потребна е активна замка за информации за машинско гласање. Се надевам дека ќе се вклучат и медиумите“ – рече Радев и ја истакна улогата на двете привремени влади емитувани минатата година и нивната добра работа во организирањето на изборите.

Претходна статија

АВМУ за инцидентoт во „Комунална хигиена“- Институциите треба да бидат отворени и транспарентни

Следна статија

Бројот на случаи на Ковид 19 во светот надмина 580 милиони

Најново од Вести