|

Русија во неволја на јужниот фронт, соопшти британското воено разузнавање

Според британското воено разузнавање, Русија се обидува да го стабилизира јужниот фронт. Авионите на Црноморската поморска флота преземаат сè поважна улога во обидот да се спротивстават на напредокот во Украина, соопшти британското Министерство за одбрана.

Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 02 October 2023.

Find out more about Defence Intelligence’s use of language: https://t.co/YlymMMKcGU

#StandWithUkraine pic.twitter.com/a7EK91MKZd

— Ministry of Defence (@DefenceHQ) October 2, 2023

Во тек се операции за рано идентификување на беспилотните летала, а флотата беше преместена во Новоросијск по нападот на кримското пристаниште Севастопол.

Слични Објави