РУСКАТА АРМИЈА ЗАПОЧНА ТЕСТИРАЊЕ НА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19

//

Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во руското Министерство за одбрана ќе ги заврши сите клинички испитувања на вакцината за КОВИД-19 до крајот на јули, изјави Сергеј Борисович, шеф на Централниот институт за истражување на руското Министерство за одбрана.

„Министерството за одбрана, заедно со Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија, ги завршија сите преклиничките испитувања на експерименталниот примерок од вакцината за СОВИД-19. Сите потребни клинички испитувања со волонтери се очекува да бидат завршени до крајот на јули“, рече Борисовиќ. интервју за армискиот весник Краснаја Звезда.

Министерството за одбрана на Русија објави дека испитувањата за вакцината против коронавирус ќе започнат со воени доброволци на 3 јуни.Претходна статија

ВО ПРЕСРЕТ НА ЗАДУШНИЦА МПЦ-ОА СО ПОВИК ДО ВЕРНИЦИТЕ

Следна статија

ТАЈНА СНИМКА НА СЗО ОТКРИ КАКО КИНА ГО ПРИКРИЛА КОРОНАВИРУСОТ

Најново од Вести