СОНК НАЈАВУВА ШТРАЈК, МОЖНО Е УЧЕБНАТА ГОДИНА ДА НЕ ЗАПОЧНЕ НА 2 СЕПТЕМВРИ

/

Една недела пред почетокот на учебна 2019-2020 година, Синдикатот за образование (СОНК) се заканува со штрајк, јавува „Независен“.

Наставниците се незадоволни од најавеното зголемување на платите од пет отсто. Претседателот на СОНК, Јаким Неделковски, ѝ дава рок на Владата од уште една недела и бара Синдикатот да биде активен учесник во креирањето на буџетот за образованието за 2020 година.До 1 септември ќе преговараат, а ако нема договор наставниците и професорите на 2 септември, кога треба да почне новата учебна година, ќе стапат во предупредувачки штрајк.

Претходна статија

ЗБОРУВА ИВАН МИХАЈЛОВ ПОСЛЕДНИОТ ВОДАЧ НА ВМРО: НАЈГОЛЕМА ВИНА ЧУВСТВУВАМ ШТО НИШТО ПОСЕБНО НЕ СУМ НАПРАВИЛ ЗА МАКЕДОНИЈА, ЗА ПОРОБЕНИТЕ…

Следна статија

ДИМИТРОВ: ЗАКОНОТ ЗА ЈО И РЕШАВАЊЕ НА СЛУЧАЈОТ „РЕКЕТ” СЕ КЛУЧНИ ЗА СТАРТ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ

Најново од Вести