|

Стотици куќи поплавени на северот во Франција, евакуирани 133 лица

Во департманот Па-де-Кале на северот на Франција, по обилните врнежи се поплавени стотици куќи и обработливи полиња, евакуирани се 133 лица, а црвениот метеоролошки аларм и денеска е во сила.

Од понеделникот три лица се полесно повредени и поплавите.

Во тој ресор за синоќа беа најавени 90 до 100 милиметри дожд на метар квадратен, колку што е количината на врнежи за просечно месечно ниво, а врнежите продолжија и денеска и се прогнозираат 30 до 50 милиметри врнежи, објави „Фигаро“.

Слични Објави