Украинското знаме останува истакнато на зградата на општина Софија

/

Украинското знаме ќе остане истакнато на зградата на општина Софија. Прашањето дали знамето на Украина да остане истакнато на седиштето на општината предизвикало бурна расправа меѓу советниците во Советот на град Софија, јавува БГНЕС.

Тие изгласале одлука во однос на позиционирањето на знамето. От присутните советници 33 гласале знамето да остане, 11 биле против, а еден советник бил воздржан. Со ваквата одлука бил отфрлен предлогот знамето на Украина да биде симнато.Претходна статија

Во Софија одбележани 1008 години од смртта на бугарскиот цар Самоил

Следна статија

Бугарија добива од ЕУ 100 милиони евра по пограмата „Техничка помош“ за зајакнување на државните институции

Најново од Вести