|

(Видео) Џамбаски: Слава на сите илинденци кои го дадоа животот за ослободување на Македонија и обединување со мајка Бугарија

Европратеникот од Бугарија, Ангел Џамбаски преку социјалните мрежи го честиташе Илинден, за кое вели дека на 2-ри август пред 119 години избувнало најголемото востание против турскиот окупатор во бугарската историја.

-Вечна им слава на сите илинденци. Вечна слава на сите херои кои го дадоа животот за ослободување на Македонија и Одринско и обединување со мајка Бугарија, порача Џамбаски.

Слични Објави