(Видео) Лидија и Бисера: На народната песна и треба душа, ова е нашиот пат до успехот

//

Бугарскиот фолклор доживува одредено заживување и се повеќе млади изведувачи се свртуваат кон корените на прекрасната бугарска народна мелодија, трансформирајќи ја во нов звук – кој може да допре до секоја публика, вклучително и до најмладите, кои тешко се добиваат. Доказ за тоа е талентираната Петја Панева, која победи на последното издание на „Гласот на Бугарија“.

Сега на бугарската сцена се појавува нов феномен – две млади и исклучително убави изведувачки кои жнеат успеси со своите иновативни аранжмани на познати народни мелодии. Тоа се Бисера Иванова и Лидија Ангелова, свежо и амбициозно дуо – нешто исклучително ретко на музичкото фолклорно поле.

Двете имаат снимено песни со нови аранжмани на популарни народни дела, како и спотови за нив, кои се одликуваат со атрактивен и провокативен изглед. Сега младите пејачи се подготвуваат за објавување на нивната прва авторска песна со спот за истата, која моментално се снима. За нив, за нивните идни проекти, до каде одат нивните соништа и за магијата на бугарскиот фолклор, Лидија и Бисера разговараа во студиото на БГНЕС.

Пред 5 години Лидија и нејзиното семејство решиле да изградат вила на периферијата на Софија и се населиле на локација во селото Драговиштица. Сосема случајно во соседството живеела Бисера. Подоцна, за време на комуникација меѓу двете девојки, станува јасно дека Бисера е водач на самодејна пеачка група во читалиштето на селото. Еден ден, сопругот на Лидија организирал средба со нејзиниот добар пријател, фолклорниот пејач Петар Георгиев од Северна Бугарија, во читалиштето за да ги запознае локалните таленти. Бидејќи Лидија е од Северна Бугарија, таа не знаела ниту една шопска песна. Тогаш таа добила голема поддршка од Бисера во учењето за шопскиот фолклор. Токму песните од Шопскиот фолклорен регион преовладува во идните музички проекти на пејачките.

Талентираните девојки решиле да соработуваат и набрзо потоа дошле резултатите. Тие ја добиваат својата прва награда, која всушност ги инспирира да направат дует. Ова е наградата од натпреварот „Орфеј таленти“ во градот Пловдив. Девојките изведуваат две песни без придружба или каква било друга помош, дури и ја погрешиле својата песна, што го натерало жирито составено од популарни имиња од индустријата и универзитетски професори да се насмее, но на крајот ја добиле наградата – Златен медал.

Недолго потоа, младите пејачки станале лауреати на XV-тиот меѓународен фолклорен натпревар „Пауталија“ 2021 година во градот Ќустендил.

„Непосредно пред натпреварот ја запознавме големата бугарска пејачка Олга Борисова и случајно дознавме дека е во жирито. Не и се јавивме. Решивме да ја изненадиме пеејќи ја нејзината песна – „Рано ми е“. Всушност, токму во оваа прилика се сретнавме – да побараме дозвола од неа“, рече Бисера.

Ова е воедно и последна средба со познатата пејачка, бидејќи таа го напушта овој свет само два месеци подоцна.

Традиционалната шопска песна „Рано ми е“ е обработена и претставена на нов начин од ANP Music Production – Петар Алексиев, Атанас Борисов и Алекс Нушев. Во модерниот ритам на автентичната народна песна е вклучен и првиот виолинист на „Софски солисти“ – Стоимен Пеев. Клипот го снимил и монтирал Радостин С’бев – Шошо.

Мистичноста на видеото е постигната не само преку уникатните гласови на Бисера и Лидија, туку и преку модерниот изглед на двете дами и локациите каде се направени снимките. Различните кадри се направени во шумата над селото Балша. Прекрасните зелени шуми, фотографирани со дрон, се во близина на мистериозното село Царичина. Има и снимка од пештерата „Божји очи“, Црн врв исто така е дел од пејзажот. Двата сокола, кои исто така учествуваат во видеото, специјално обучени за натпревари, исто така ја надополнуваат мистеријата.

Провокативноста се бара и во спотот за следната песна на пејачите „Изгрејала месечина“. Како и во нивната сосема нова песна која треба да излезе наскоро и е наречена „Срце“. Ова е и нивна прва авторска песна.

„Бисера и јас решивме нашата следна песна да има поориентален звук, повторно со модерен аранжман. Затоа во него има посебен инструмент кој придонесува за овој звук“, сподели Лидија.

„За аранжманот повторно се погрижија момците од ANP Music Production. Тие се неверојатно талентирани и толку добро разбираат што сакаме да и пренесеме на публиката што се разбираме без зборови“, додаде Бисера.

Новата песна е базирана на бугарска легенда. За да го напишат текстот, девојките прочитале неколку книги за да се држат до оригиналот. И спотот за него повторно ќе понуди изненадување – ќе биде во стилот „фантазија“ – нешто што го направиле малку уметници од овој жанр.Девојките имаат намера во иднина да експериментираат со различни стилови и аранжмани. Двете слушаат и многу странска музика и ги следат новите трендови, не само во фолклорот.

А онаму каде што магијата лежи во звукот на нивните гласови и хармонијата меѓу нив, споделуваат со мала доза на самокритика: „Ние сме дует и секогаш пееме заедно, бидејќи нашите гласови индивидуално се исклучително различни. Лидија има прекрасен лирски глас со кој ја изведува главната мелодија, а мојот е поостар, посилен и постабилен, јас совршено одговарам за хармонијата во нашиот двоглас“, рече Бисера.

„Се обидовме да се замениме, но не функционира – не звучиме добро и магијата ја снемува“, додаде Бисера.

Соништата на Лидија и Бисера се храбри, но тие се свесни дека ги очекува многу работа.

Нашиот сон е да ги надминеме границите на Бугарија“, признаваат тие.

„Клучот за таков напредок е емоцијата и мислам дека јас и Лидија го пренесуваме она што го чувствуваме преку песната“, смета Бисера. „Затоа што песната, колку и да е добро испеана, ако нема душа во неа, звучи сосема поинаку.

На прашањето на БГНЕС која е магијата на бугарската народна песна, двете децидно одговараат:

„Лирските мелодии, како и комбинацијата на тонови кои создаваат многу високи вибрации“, смета Лидија.

„Исто така, секој еден уметник во даден музички производ остава и дел од себе. Така и ние даваме од себе за идните генерации“, додаде Бисера.

Двете прекрасни изведувачки ја напаѓаат бугарската музичка фолк (и не само) сцена со амбиција, шарм, иновативност, вложувајќи многу срце и душа, и на крај, но не и најмалку важно, со многу талент. Во второто се увери и тимот на агенцијата БГНЕС кога сосема импровизирано на крајот од интервјуто двете млади пејачки изведоа прекрасна шопска мелодија.Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста откри тајна хациенда на министерката за одбрана, нека ја донира во хуманитарни цели

Следна статија

Дури 18 возила што вршат превоз на ученици се упатени на вонреден технички преглед

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,