|

Украина гради „ѕид на смртта“ со 42.000 змејски заби, долг е 1000 километри

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека армијата на Киев гради одбранбена линија долга повеќе од 1.000 километри.

По средбата со воените лидери, Зеленски на својот канал на Телеграм објави дека украинскиот премиер Денис Шмихал известил за „темпото на изградба на нови одбранбени линии“ кои ќе поминат приближно 1.000 километри преку три одбранбени линии. Според украинскиот лидер, зајакнувањето на одбранбените позиции на Киев „е огромна задача, но темпото засега е добро“.

„Сметам на навремено завршување“, додаде Зеленски.

Украина работи на прегрупирање и надополнување на силите откако Русија ја постигна својата прва голема победа на бојното поле по неколку месеци, бркајќи ги силите на Киев од Авдиивка минатиот месец и туркајќи го источниот фронт понатаму на украинска територија.

Шмихал во јануари објави дека украинската влада потпишала дополнителни 455 милиони долари за „изградба на инженерско-технички и фортификациски конструкции, соодветна опрема и системи на неексплозивни бариери“.

Британското Министерство за одбрана во извештајот на разузнавањето во неделата соопшти дека Украина „речиси сигурно“ ја забрзала изградбата на своите одбранбени позиции. „Мерките вклучуваат противтенковски змејски заби и ровови, пешадиски ровови, мински полиња…“, објави британското разузнавање.

„Многу е веројатно дека проширувањето на одбранбените линии ќе ја намали способноста на Русија да напредува или да ги искористи тактичките придобивки како дел од нејзините тековни офанзивни операции“, додаде британското Министерство за одбрана.

Портпаролот на воената група Тавриск во источниот дел на Украина во петокот на националната телевизија изјави дека условите околу Авдиивка се „стабилизирале“ и дека руското напредување е запрено.

„Волстрит журнал“ минатата недела објави дека Украина работи на зајакнување на своите одбранбени позиции во очекување на руска офанзива на пролет, повикувајќи се и на западните и на украинските официјални лица. Според украинскиот командант Максим Жорин, киевските трупи градат ровови и противтенковски пречки за да ги одбијат руските напади.

Украинскиот копнеен командант, генерал-полковник Олександар Павлиук рече дека Киев работи на „стабилизирање“ на линијата на фронтот и подготовка за сопствена контраофанзива подоцна оваа година.

Украинското Министерство за одбрана на социјалните мрежи објави серија фотографии и видеа од изградбата на „ѕидот на смртта“, кој се состои од противтенковски пречки, подземни бункери, утврдени ровови, бетонски стапици, змејски заби…

Одбраната што ја градат Украинците потсетува на руската брутална линија Суровикин, огромен комплекс од утврдувања и мински полиња изградени од поранешниот генерал Сергеј Суровикин, што ја прекина големата украинска контраофанзива минатата година.

Според западните медиуми, украинската одбрана се состои од дури 42.000 парчиња „змејски заби“.

„Навистина, денес градиме утврдувања низ целата наша земја. Во регионот на Запорожје, градиме утврдувања заедно со армијата. Некои се изградени од армијата, а некои од цивилни изведувачи, каде што е можно. Тие се состојат од голем број компоненти, почнувајќи од противтенковски ровови, змејски заби… Се што може да го забави или запре минувањето на непријателските возила“, изјави началникот на регионалната државна управа на Запорожје, Иван Федоров.

„Се обидуваме да ги подобриме одбранбените капацитети, така што престојот на нашата армија не само што е безбеден, туку и удобен при извршувањето на борбените мисии“, додаде тој.Слични Објави