| |

Во катедралниот храм „Александар Невски“ се отслужи литургија за Рождество Христово

Десетици мирјани утрово се собраа во катедралната црква „Свети Александар Невски“ во Софија на празнична Василиева литургија за Рождество Христово, јавува БГНЕС.

Епископот Мелнишки Герасим и епископот Белоградчишки Поликарп ја служат светата литургија. Патријархот Неофит го благослови високото свештенство, а исто така и присутните мирјани.

Христијанскиот свет го слави раѓањето на Божјиот син во Витлеем. Празничната богослужба започна на Бадник, кога во црквата се отслужи празнична Божиќна Вечерна литургија.Слични Објави