ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ВО ШПАНИЈА ПРОДОЛЖЕНА ДО 7 ЈУНИ

/

Шпанскиот премиер Педро Санчез доби поддршка од Парламентот за петто продолжување на вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирусот, пренесува Плусинфо.

Вонредната состојба, која е во сила од 14 март, сега е продолжена до 7 јуни.Во последните 24 часа во Шпанија се заразиле 721 лице, па вкупниот број на болни се зголеми на 279.524. Починаа уште 110 пациенти, со што бројот на жртви на ковид-19 изнесува речиси 28.000.

Претходна статија

БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ И ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС ВО ИТАЛИЈА ОПАЃА

Следна статија

ТУРИСТИЧКАТА СЕЗОНА ВО ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ЌЕ ПОЧНЕ НА 15 ЈУНИ

Најново од Вести