|

Воз со опасни материи излета од шините, службите за итни случаи на терен

Товарен воз кој превезувал опасни материјали излета од шините во западна Аризона во средата вечерта, објави „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на локалните власти.

Канцеларијата на шерифот на округот Мохаве, во близина на границата на американската сојузна држава со Калифорнија и Невада, сè уште не соопшти дали има излевање на токсични материи, објави Ројтерс.

На почетокот на февруари, товарен воз излета од шините во Охајо и превезуваше десетици вагони полни со опасни хемикалии. Инцидентот предизвикал пожар и експлозија.

Во атмосферата околу градот Источна Палестина се пронајдени опасни материи, поради што државата Охајо поднесе тужба, а истрага води и Националниот одбор за безбедност на транспортот. //makfax.com.mk/”>МАКФАКС.

Слични Објави