10 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА НАВРЕДА НА ЕРДОГАН

/

Турскиот суд ја осуди познатата опозициска активистка Канан Кафтанчоглу на девет години и осум месеци затвор заради „навредување на претседателот и ширење терористичка пропаганда“, соопшти главната опозициска партија, Републиканската народна партија.

Во обвинението се цитираат неколку твитови на Кафтанчоглу од периодот од 2012 до 2017 година. Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу рече дека верува дека повисоките судови ќе ја поништат пресудата против Кафтанчоглу.Претходна статија

РИСТОВСКА ОДБИ ДА КАЖЕ КАКВА ЌЕ БИДЕ ИДНИНАТА НА ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО

Следна статија

ЌЕ ИМА ЛИДЕРСКА СРЕДБА-МИЦКОСКИ ЌЕ ГО ПОКРЕНЕ ПРАШАЊЕТО ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

Најново од Вести