333 нови случаи на Ковид 19 – пријавени 27 починати лица

/

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.022 тестирањe, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 206, Гостивар – 33, Куманово – 19, Кичево – 13, Струга – 10, Струмица и Дебар – по 9, Прилеп – 7, Тетово, Кавадарци и Охрид – 5, Битола, Кочани и Свети Николе – по 2, Велес, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.Регистрирани сe 367 оздравени пациенти од: Гостивар – 84, Тетово – 66, Скопје – 61, Струмица – 30, Куманово – 23, Кичево – 19, Охрид – 14, Дебар – 11, Прилеп – 7, Струга и Битола – по 6, Штип – 5, Радовиш, Македонски Брод, Виница и Валандово – по 4, Кавадарци, Кочани, Свети Николе, Велес и Ресен – по 3, Крива Паланка – 2, Неготино и Дојран – по 1.
Пријавени се 27 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г,62г,64г, 64г,64г,65г, 69г, и 70г), 4 починати лица од Гостивар (53г,65г ,72г и 83г), по 3 починати лица од Тетово (60г,70г и 76г), Куманово (67г,72г и 73г), Кичево (68г,68г и 82г), по едно починато лице од Струмица (68г), Дебар (84г), Прилеп (69г), Струга (71г), Битола (56г), и Свети Николе (55г).
Од вкупно пријавените, 3 лица се починати во домашни, а 24 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.022 тестови преку: ИЈЗ-42, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–7, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-131, Авицена-141, Биотек-151, Систина-118, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-406, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-37, Ројал Медика – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.928.Досега во земјата се направени вкупно 1.111.451 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 169.202, бројката на оздравени пациенти е 152.465, на починати е 5.695, а бројот на активни случаи изнесува 11.042.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 73224, Активни 3829
Куманово 9761, Активни 708
Тетово 9494, Активни 1791
Прилеп 8497, Активни 142
Гостивар 7087, Активни 1467
Битола 6551, Активни 189
Велес 5618, Активни 123
Охрид 5335, Активни 294
Кавадарци 5304, Активни 113
Штип 5111, Активни 126
Струмица 4759, Активни 539
Струга 3321, Активни 325
Кичево 3287, Активни 546
Кочани 2910, Активни 95
Гевгелија 2240, Активни 43
Неготино 2199, Активни 13
Свети Николе 1595, Активни 59
Ресен 1327, Активни 87
Радовиш 1247, Активни 63
Крива Паланка 1240, Активни 8
Дебар 1219, Активни 198
Берово 1105, Активни 52
Делчево 1001, Активни 23
Виница 927, Активни 30
Пробиштип 805, Активни 16
Валандово 716, Активни 31
Богданци 512, Активни 18
Крушево 502, Активни 12
Кратово 417, Активни 40
Демир Хисар 409, Активни 9
Македонски Брод 407, Активни 37
Демир Капија, Активни 400 3
Пехчево 287, Активни 7
Македонска Каменица 254, Активни 5
Дојран 134, Активни 1

Претходна статија

Во Тетово намерно оштетена кислородна цевка во болницата – загрозен животот на 120 пациенти со ковид-19

Следна статија

Заев: Нема друга алтернатива освен вакцинација – мерките ќе бидат на сила се додека се постигне колективен имунитет

Најново од Вести