|

Американците уништиле повеќе од 80 дронови и проектили кои биле насочни кон Израел од Иран и Јемен

Американските сили, поддржани од разурнувачите на Европската команда на американската армија, уништија повеќе од 80 беспилотни летала и најмалку шест балистички проектили насочени кон Израел од Иран и Јемен во текот на викендот, соопшти американската Централна команда (ЦЕНТКОМ).

Во саботата вечерта Иран изврши напад на израелска територија со беспилотни летала и проектили како одмазда за израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Сирија на 1 април.

Нападот со повеќе од 300 проектили и беспилотни летала, од кои повеќето лансирани од Иран, предизвикал само скромна штета, се наведува, бидејќи повеќето од нив биле соборени од израелскиот систем за противвоздушна одбрана со помош на САД, Велика Британија, Франција и Јордан.

„ЦЕНТКОМ продолжува да ја поддржува одбраната на Израел од овие опасни дејства на Иран. Ќе продолжиме да работиме со сите наши регионални партнери за зајакнување на регионалната безбедност“, соопшти американската војска.Слични Објави