НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ГРЦИ ПРОТЕСТИРАА ВО СОЛУН

//

Неколку илјади Грци  протестираа во Солун против билатералниот договор за промена на името на Македонија во „Република Северна Македонија”, пренесуваат грчките медиуми.
„Околу 4.000 луѓе излегоа на улиците на градот за да протестираат. На некои места се случија судири помеѓу групи на десничарски и полициски лица кои користеа солзавец за да ги растераат. Од прогласувањето на независноста на Македонија во 1991 година, Грција се противи Македонија да го задржи своето име, стравувајќи од можни територијални претензии кон својата област со истото име.“Претходна статија

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, Г, ТАЛАТ ЏАФЕРИ, НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ПРЕТСТАВНИЦИ НА КОМИСИИТЕ ЗА ОДБРАНА И БЕЗБЕДНОСТ

Следна статија

ДОДЕЛЕНИ 7 НАГРАДИ НА „ГОЛА МЕСЕЧИНА“

Најново од Вести