АНГЕЛОВ: НЕКОЈ ОД ВЛАСТА МЕ МЕСТИ, МЕ СТАВИЈА ВО ЗАТВОР СО ТЕРОРИСТИТЕ ОД ДИВО НАСЕЉЕ

//

Обвинетиот Горан Ангелов кој е обвинет за настаните од 27 април бил преместен во затворот каде што се затворени напаѓачите од кумановската Дино Насеље.

Денеска до редакцијата на Инфомакс се обратил адвoкaтот на Горан Ангелов. Тој е видно зaгpижeн и вели дека е најверојатно е ,,мecтен” од власта, која веројатно сака да му се peвaншира, бидејќи утринава добило решение кое нeмa пpaвнa ocнова.

Ангелов добил peшение дека ќе биде пpeместен од зaтвopoт во Шутка, во Идризово, каде се сместени припадниците на Кумановската гpyпа, тepopистите од Двиo Насеље.

За потсетуање, Горанче Анѓелов Ќосето доби 12 години затвор за „крвавиот четврток“, а по завршување на судењето не се противеше на барањето на ОЈО да му се продолжи притворот.

– Не барам да ми се укине мерката притвор, супер си се чуствувам во „Шутка“, немам имот не сум крадел и ќе си останам во Шутка, изјави Анѓелов на денот кога му беше пресудена затворксата казна.Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, а застапник на обвинението е Вилма Русковска. Процесот започна против 33 обвинети, но согласно Законот за амнестија помилувани беа вкупно 15 лица.

На обвинителна клупа се најдоа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Оливер Радулов, Игор Дурловски, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам Михајловски, кои се товарат дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок.Претходна статија

МИНИСТЕРОТ БЕКТЕШИ ИМ ГИ ВРАЧИ НА ПРЕТПРИЕМАЧИТЕ РЕШЕНИЈАТА ЗА СУБВЕНЦИИ

Следна статија

ПЕНДАРОВСКИ JA ПРИМИ АМБАСАДОРКАТА НА РЕПУБЛИКА ТУРЦИЈА, ТУЛИН ЕРКАЛ КАРА

Најново од Вести