| |

АНКАРА – СЀ Е ПОДГОТВЕНО ЗА ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА ВО СИРИЈА

Сите подготовки за можна воена операција на североистокот на Сирија се завршени, соопшти доцна синоќа турското министерство за одбрана.

„Воспоставувањето на зони на безбедност е клучно за да се воспостави мир и стабилност во регионот и да можат Сиријците мирно да живеат“, се наведува на твитер профилот на Министерството.

Распоредувањето на војската за почеток на офанзива на северот на Сирија започна претходниве денови, откако САД, по телефонски разговор меѓу Ердоган и Трамп, ги повлече своите војници од критичното подрачје.Слични Објави