|

Авион се урна во Америка, нема преживеани

Авион „Цесна“, кој непланирано прелетал над Вашингтон, се урна во американската сојузна држава Вирџинија и никој не ја преживеал несреќата, соопштија властите.

Полицијата објави дека спасувачите пристигнале на местото на несреќата и дека никој не преживеал, пренесе АП.

Авионот полетал од Тенеси, во неделата и се упатил кон аеродромот Мекартур на Лонг Ајленд.

Од непознати причини, авионот летал над Вашингтон пред да се урне над планински терен во близина на Монтебело, Вирџинија.

Авионот е регистриран на „Енкор Моторс“ од Мелбурн, со седиште во Флорида. Џон Рампел, кој ја води компанијата, изјави за Њујорк Тајмс дека во авионот биле неговата ќерка, двегодишната внука, нејзината дадилка и пилотот.

Тој рече дека се враќале дома во Ист Хемптон, Лонг Ајленд, откако го посетиле неговиот дом во Северна Каролина. Рампел рече дека Цесна паднала веројатно затоа што изгубила притисок.

 

Слични Објави