Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

/

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно доколку Русија ја нападне Украина, соопшти Белата куќа.

Бајден, исто така, му рекол на Зеленски дека САД испитуваат дополнителна макроекономска поддршка за да и помогнат на економијата на Украина поради притисокот поради акумулацијата на руски војници, се додава во соопштението, пренесува Ројтерс.

Претходно, украинскиот претседател објави дека во телефонски разговор со американскиот претседател Џозеф Бајден разговарал за деескалација на ситуацијата и за можноста за финансиска помош на Украина.Извор: Темите

Претходна статија

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги партизираа општините и го кочат нивниот развој

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Има ли Комисија за заразни болести и Министерство за здравство?

Најново од Вести