БЕЏЕТИ: ЗАЕВ МИ ВРШЕШЕ ПРИТИСОК ДА ВЛИЈААМ НА ЧЛЕНОВИ НА СУДСКИОТ СОВЕТ

//

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, тврди дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд, јавува Фокус.

На денешната прес конференција во Општината, Беџети зборуваше за платформите на Матка, при што го обвини премиерот дека му се јавил на 17 јули и ургирал преку него смената на претседателот на еден суд да биде завршена до септември.

Како што рече Беџети, смета дека постапката што ја отвори Антикорупциска комисија против него е затоа што го одбил тоа барање на Заев.

Претходна статија

КАБИНЕТОТ НА ПЕНДАРОВСКИ ДО ОБВИНИТЕЛСТВОТО: ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ВЕ НАПАДНА!

Следна статија

СТЕФАНОВА: СЕ ШТО ЗНАМ СПОДЕЛИВ СО НАДЛЕЖНИОТ ОБВИНИТЕЛ

Најново од Вести