Бориславова: Петков во блиска иднина нема да ја посетува РС Македонија

//

„Нема да има посета на РС Македонија во блиска иднина, бидејќи немаме документ на кој можеме да работиме на Договорот за добрососедство, така што, како што вчера потврди македонската страна, меѓувладината конференција се одложува додека не видиме чекори поврзани со исполнување на критериумите, со разбирање. и со дејствија кои докажуваат дека ќе се штити борбата против дискриминацијата на бугарското етничко малцинство“, изјави шефот на кабинет на бугарскиот премиер Кирил Петков, Лена Бориславова за БНТ, користејќи го погрешниот термин „малцинство“ за македонските граѓани со бугарски идентитет, јавува БГНЕС.

Бугарија не бара малцинство во соседната земја, туку впишување на Бугарите како државотворен народ во Уставот на РС Македонија, за да ги имаат сите права што ги уживаат другите народи таму.

На прашањето на домаќинот дека очекувањата на бугарското општество се Петков да не потпише ништо со Скопје, Бориславова рече: „Премиерот исто така истакна дека нема очекувања во моментов, дури и кога оваа конференција беше на дневен ред, затоа што не сме подготвени со овој протокол кон Договорот“.На прашањето дали промената на ставот за вето за преговорите на РСМ со ЕУ ќе ја собори владата, таа рече: „Никој на кој било начин нема да презема чекори за самостојно. Во оваа смисла, нема начин, нешто што ќе биде донесено со консензус да го урне кабинетот“, изјави Бориславова.

Претходна статија

(Видео) Илиев: Не е во духот на европските вредности да има пазарење со правата на Бугарите во РС Македонија

Следна статија

Јотова: Не можеме да кажеме да за РС Македонија без писмени гаранции

Најново од Вести