|

Британски хирург: Газа е најлошото нешто што сум го видел во мојот живот

Британскиот хирург кој водел тим за итна медицинска помош во центарот на Газа вели дека ситуацијата во болницата „Ал Акса“ била „без сомнение најлошото нешто“ што го видел во неговата кариера, додека кралот на Јордан предупредил дека израелското бомбардирање може да создаде „цела генерација сирачиња “.

„Имаше повеќекратни ампутации, ужасни изгореници, какви што досега не сум видел“, рече Ник Мејнард за Си-Ен-Ен, откако неговиот тим немаше друг избор освен да се повлече од болницата по зголемената израелска воена активност.

Тој рече дека често „нема воопшто лек за ублажување на болката за овие пациенти“, нагласувајќи ја страшната хуманитарна ситуација и недостатокот на медицински материјали во палестинската енклава по повеќе од три месеци израелско бомбардирање.

„Мислам дека е фер да се каже дека никогаш не сум видел вакво нешто. И никогаш не очекував да видам таква ужасна ситуација во мојот живот“, рече Мејнард, кој зборуваше од египетската престолнина Каиро по заминувањето од Газа.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) постојано ја уверуваа јавноста дека не гаѓаат цивили. ИДФ, исто така, рече дека Хамас користи цивилна инфраструктура, вклучително и болници, како штит за своите напади врз Израел и дека ударот на тие цели е од клучно значење бидејќи работи на елиминирање на Хамас од Појасот Газа.

Израел, исто така, тврди дека некои болници се користат како командни центри, но не обезбеди докази за поддршка на тоа тврдење.

„Одам во Газа скоро 15 години, имам многу пријатели кои работат во болниците таму. Има многу примери на напади врз болници. Во последните два дена, откако ја напуштив болницата „Ал Акса“, имаше повеќе напади врз болницата“, изјави Мејнард за Си-Ен-Ен.

Со оглед на тоа што Мејнард и неговиот тим ја напуштија Газа заради сопствената безбедност, тој стравува дека „сега нема доволно персонал за водење на болница во каква било форма“.

Тедрос Аданом Гебрејесус, шеф на Светската здравствена организација (СЗО), во неделата предупреди дека болницата „Ал Акса“ е „најважната преостаната болница“ во центарот на Газа. Тој бара медицинскиот персонал и нивните семејства да бидат заштитени, додавајќи дека установата „мора да остане функционална“.

Слични Објави