Бугарија ќе испрати свој висок претставник на годишната конференција на МПО

//

Во врска со 100-годишнината од формирањето на Македонската патриотска организација (МПО), Бугарија ќе испрати свој претставник на високо ниво, соопшти бугарското МНР во одговор на прашање на БГНЕС.

Во моментов се разговара за името на бугарскиот претставник и кога ќе се донесе конечна одлука, МНР ќе даде дополнителни информации, се вели и во изјавата за агенција БГНЕС.

Од создавањето на МПО пред точно 100 години до денес, организацијата има и свој печатен орган тоа е весникот Македонска трибуна. Меѓу основачите на весникот се легендарниот револуционер Јордан Чкатров, а главни уредници биле Асен Аврамов, Љубен Димитров, Борислав Иванов, Христо Низамов, Димитар Попов и големиот научник д-р Љубомир Читкушев.

МПО е создадена за време на најбруталниот српски режим во Вардарска Македонија, кога меѓу двете светски војни биле убиени неколку илјади, а десетици илјади биле прогонети, тепани и затворани. Десетици илјади луѓе наоѓаат засолниште во слободна Бугарија.

БГНЕС потсетува дека Македонската патриотска организација е основана во Форт Вејн, САД, во 1922 година од иселеници од Егејска Македонија и има за цел да ја зачува и шири историската меморија, традициите, верата и бугарскиот јазик меѓу иселениците во САД и Канада од географскиот регион. Македонија.Таа е најстарата постоечка организација во Северна Америка, која ги обединува Американците и Канаѓаните со македонски корени. Ограноци на МПО постоеле во различни периоди во Австралија, Нов Зеланд, Јужна Америка и Западна Европа.

Традиционалната годишна Конвенција на МПО ќе се одржи во периодот од 5 до 7 септември 2022 година.Претходна статија

Дизелот поскапува за 2 денари,цените на бензините остануваат исти

Следна статија

Повредените во автобуската несреќа во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот останува во притвор

Најново од Вести