| |

Бугарскиот филм „Лекциите на Блага“ ја доби главната награда на жирито на фестивалот во Рим

Филмот на бугарскиот режисер Стефан Командарев „Лекциите на Блага“ ја освои главната награда на жирито на Филмскиот фестивал во Рим. Ова е прв пат бугарски филм да земе прва награда на овој фестивал, кој се одржува за 18-ти пат. Филмот е копродукција на Бугарија и Германија и се натпреваруваше со 17 други филмови во категоријата „Прогресивно кино“. Самиот Командарев не присуствуваше на свеченото затворање вечерта на 28 октомври, бидејќи замина за Лос Анџелес, каде што за прв пат беше прикажан неговиот филм, кој е и бугарскиот предлог за наградите на Американската филмска академија „Оскар“.

Поради оваа причина во Рим пристигна сценаристот на филмот Симеон Венциславов. Наградата ја доби на сцената на Аудиториумот, откако еден од претставниците на жирито – актерката Јасмин Тринка, го прочита образложението за неговиот избор. Со жирито претседаваше мексиканскиот актер и режисер Гаел Гарсија Бернал.

Жирито високо ја оцени изведбата на Ели Скорчева, актерката која го изведе филмот „со себе и на себе“. Таа во филмот ја толкуваше улогата на учителката во пензија Блага.

„Никој не го очекуваше овој успех. Го знаеме односот, знаеме колку е тешко се во Италија. Првите години овде доаѓаа само 15-20 луѓе на претставување на бугарските филмови“, се присети Жана Јаковлева, директорка на бугарскиот Институт за култура, кој веќе 16 години го организира Фестивалот на бугарската кинематографија во Рим.

Друго филмско остварување на Командарев „Светот е голем, а спасот демне насекаде“ (2008) беше меѓу првите бугарски филмови претставени на фестивалот во Рим.Слични Објави