|

Бугарскиот премиер поднесе оставка, на негово место доаѓа коалициониот партнер

Бугарскиот премиер Николај Денков поднесе оставка според планираното по девет месеци на чело на прозападната влада, отворајќи ја вратата за неговиот коалициски партнер да ја води земјата.

Неговото писмо за оставка беше поднесено до парламентот во вторникот, објави владата во Софија. Не беше јасно кога парламентот ќе гласа за оставката на Денков и владата што тој ја предводеше.

„Владата ќе продолжи да работи… додека не се избере нова влада“, рече Денков во говорот во вторникот вечерта.

Овој потег го отвора патот за поранешната еврокомесарка и поранешна вицепремиерка Марија Габриел, од централнодесничарската партија ГЕРБ, да застане на чело на владата. Денков, од центристичката партија Продолжуваме со промените (ПП), сега треба да стане нејзин заменик.

По парламентарните избори минатата година, двата политички табора кои излегоа на врвот направија договор за поделба на власта, според кој должноста на премиерот се ротира.

Со усниот договор беа избегнати шести парламентарни избори во рок од две години. Бугарија доби влада која доследно спроведуваше проевропска и НАТО политика.

Но, договорот може да биде на несигурна основа, бидејќи и двата табора со недели се расправаат за позицијата министер за надворешни работи и за поделбата на другите министерства.

Слични Објави