Цената на нафтата расте – Се зголемува јазот меѓу населението и елитата

/

Трендот на поскапување на нафтата продолжува што се должи на повеќе економски фактори како растот на вредноста на акциите на големите светски берзи, раст на пазарот на капитал, како и даночните реформи во САД кои на најбогатите корпорации ќе им донесат огромни олеснувања.

Цената на нафтата затоа на светските берзи минатата недела се зголеми за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години, благодарение на намалената нерамнотежа помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во Њујорк енергенсот поскапе за 4,7 отсто на 64,30 долари…  (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Најмалку 27 лица загинаа при двоен самоубиствен напад во Багдад

Следна статија

Победата против Словенија е голема, но клучниот натпревар го играме вечерва против Црна Гора

Најново од Вести