Деца од Бугарија го посетиле клубот на КЦ Иван Михајлов во Битола

//

Деца од Бугарија што учествуваат на светската детска ликовна колонија „ Мал Битолски Монмартр“, го посетиле клубот на Културен центар „Иван Михајлов“ -Битола, соопштуваат од КЦ „Иван Михајлов“.

Децата со особен интерес го разгледаа клубот и библиотеката на Културниот центар “Иван Михајлов“. Ги запознавме првенствено со ликот и делото на Иван Михајлов и неговите следбеници. Децата и нивните раководители се заблагодарија за возможноста да ја почувствуваат автентичната атмосфера и българскиот дух зачуван со генерации и одржан до денес во Битола. Изразена беше спремност за продолжување на соработка во полето на културата. Учеството на учениците на ликовната колонија се остварува со помошта фондација „Българска памет„ на доктор Милен Врабевски“, стои во соопштението на КЦ Иван Михајлов.

Претходна статија

Почина поранешниот албански претседател Бујар Нишани

Следна статија

Макрон и Шолц го повикаа Путин да ослободи 2.500 борци од Азовстал

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да