Досега во Украина загинале 158 деца, а 254 се ранети

/

Повеќе од 412 деца се повредени во Украина од почетокот на војната.

Податоците не се конечни, бидејќи се утврдуваат на местата на активни воени дејствија и на териториите привремено окупирани од непријателот. Поточно, во градот Мариупол, во некои области на Киев, Чернихив и Луганск.

Според официјално утврдените обвинители за малолетници, најпогодени деца има во Киев – 75, Доњецк – 71, Харков – 56, Чернигов – 46, Николаев – 31, Луганск – 31, Запорожје – 22, Керсон – 29, Суми – 16, Житомир – 15 региони.

Приближно од 18 до 20 март, руските вооружени сили пукаа врз цивилни артилериски автомобили на автопатот во регионот Чернигов, при што загинаа 13 лица, меѓу кои и две деца. На 26 март во гранатирањето на Мариупол беа повредени три деца.Дете беше рането на 31 март како резултат на артилериско гранатирање на населени места во областа Баштански во регионот на Николаев.

Извор: Temite

Претходна статија

Зеленски: На Путин му расте апетитот се повеќе, дајте ни ракети и авиони

Следна статија

Ковачевки: Ако ги зголемиме платите како што бараат синдикатите може да имаме инфлаторен шок

Најново од Вести