|

ЏОНСОН СЕ ИЗВИНИ ЗА ТОА ШТО НЕ УСПЕА ДА ГО ИЗВАДИ ЛОНДОН ОД ЕУ ДО 31 ОКТОМВРИ

Британскиот премиер Борис Џонсон се извини за тоа што не успеа да ја извади Велика Британија од Европската унија до 31 октомври, додавајќи дека е „длабоко разочаран“ порати тоа што не успеал да го исполни ветувањето, пренесува АФП.

Џонсон го критикуваше и американскиот претседател Доналд Трамп заради неговите коментари дека договорот за „Брексит“ ќе спречи иден трговски договор меѓу Лондон и Вашингтон.

Слични Објави