|

Ердоган: Решението засновано на две држави е единствениот пат за мир

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција е решена да ги засили дипломатските напори за да се стави крај на конфликтот меѓу израелските и палестинските сили, но додаде дека решението со две држави е единствениот начин да се постигне регионален мир.

Говорејќи во Истанбул, Ердоган рече дека израелско-палестинскиот конфликт е во центарот на повеќето конфликти и прашања на Блискиот Исток и додаде дека сега е неопходно да се формира независна палестинска држава со Ерусалим како главен град, пренесе „Ројтерс“.

Слични Објави