ЕУ ЈА ПОВИКА ТУРЦИЈА ДА ГИ ВРАТИ МИГРАНТИТЕ ОД ГРЧКАТА ГРАНИЦА

/

Претседателката на Европската комисија, Урсула вон дер Лаен порача деа Турција мора да ги помести бегалците од грчката граница.

„Пронаоѓањето на решение за оваа ситуација ќе бара намалување на притисокот, кој моментално е на грчаката граница“ навела дер Лаен, пред состанокот со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган и Шарл Мишел.

Ердоган се сретна во Брисел со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.Причина за состанокот се мерките за намалување на тензиите на турските граници и европската поддршка на сириските бегалци во Турција.

Претходна статија

ПРОФЕСОРИТЕ ШУКЛЕВ, РИСТЕСКИ, ЈАНЕВ И ДЕНКОВСКИ ОД ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ ОСУДЕНИ ЗА СЛУЧАЈОТ „ЕРАЗМУС“

Следна статија

СДСМ ВЕЧЕРВА ЌЕ ГИ ПРЕТСТАВИ НОСИТЕЛИТЕ НА ЛИСТИ И КАНДИДАТИТЕ ЗА ПРАТЕНИЦИ

Најново од Вести