Еве кои ќе бидат министрите во следната бугарска влада

//

Весникот „Сега“ ги објави имињата на идните министри во новата влада. Изданието се повикува на информации од учесниците во преговорите за формирање на идната влада.

Премиер: Кирил Петков, П.П

Предводник на новоформираниот политички проект „Продолжуваме промената“. Завршил гимназија во Софија, Универзитетот на Британска Колумбија во Ванкувер и магистрирал бизнис администрација на Харвард. Еден од основачите на Центарот за економски стратегии и конкурентност на Софискиот Универзитет Св Климент Охридски.

Вицепремиер и министер за екологија: Борислав Сандов, Д.Б

Еколог, политичар и пратеник. Член е на политичкиот совет на Сојузот Демократска Бугарија. Тој е ко-основач на партијата Зелено движење и нејзин копретседавач.

Вицепремиер и министер за државни претпријатија: Корнелија Нинова, БСП

Раководител на БСП од 8 мај 2016 година. Дипломирала на НГДЕК и право на Софискиот универзитет. Во 1995 година работел во Градскиот суд во Софија како судија приправник, а во периодот 1995-1996 година била правен советник во општина Софија. Помеѓу 1997 и 2005 година била извршен директор на Техноимпекс и претседател на Одборот на директори на Техноимпортекспорт. Член на БСП од 2003 година. Од септември 2005 до март 2007 година Нинова била заменик- министер за економија и енергетика, одговорна за надворешната економска политика

Вицепремиер и министер за финансии: Асен Василев, П.П

Бизнисмен, претприемач и економист. Тој бил министер за финансии во кабинетот на Стефан Јанев од 12 мај до 16 септември 2021 година. Пред тоа бил министер за економија, енергетика и туризам во преодната влада на Марин Рајков.

Вицепремиер и министер без ресор. Одговорен за реформата во администрацијата: Калина Константинова, П.П

Има диплома по економија на колеџот Бард во Њујорк и магистер по одржлив развој на Лондонската школа за економија и политички науки. Економист. Работела во приватниот, јавниот и непрофитниот сектор. Била заменик министер за економија во преодната влада.

Министер за внатрешни работи: Бојко Рашков, П.П

Адвокат и универзитетски професор по право. Бил директор на Националната истражна служба. Тој бил заменик министер за правда од јануари 2008 до мај 2009 година, а од 2013 до декември 2018 година беше претседател на Националното биро за контрола на специјалните разузнавачки средства. Од 12 мај 2021 година е министер за внатрешни работи и вицепремиер.

Министер за образование: Николај Денков, П.П

Физикохемичар и професор на Софискиот универзитет, доктор по хемиски науки. Од 27 јануари до 4 мај 2017 година бил министер за образование и наука во преодната влада на Огњан Герџиков. Министер за образование од 12 мај 2021 г

Министер за раст и иновации: Даниел Лорер, П.П

Бизнисмен, инвеститор и политичар од ПП. Бил советник во кабинетот на министерот за економија Кирил Петков и претседател на Комисијата за транспарентност при Министерството за економија. Живеел во Тел Авив, Брисел, Цирих и Барселона. Учествувал во младинското движење на Социјалистичката партија во Израел. Тој е член на Управниот одбор на организацијата Шалом.

Министер за правда: Надежда Јорданова, Д.Б

Адвокат. Заменик-претседател на парламентарната група на Демократска Бугарија во 45 и 46 Народно собрание. Таа беше шеф на политичкиот кабинет на Христо Иванов во Министерството за правда (2014-2015).Министер за регионален развој и јавни работи: Гроздан Караџов, ИТН

Поранешен претседател на ФНСД, во 1997 година станал генерален секретар на Комитетот за пошти и телекомуникации. Бил генерален секретар на Министерството за транспорт во владата на Иван Костов и бил претставник на државата во раководството на БТК. Поранешен пратеник од Реформистичкиот блок. Тој беше номиниран од ИТН за министер во 46-тото Национално собрание.

Министер за транспорт: Николај С’бев, П.П

Мнозински сопственик во курирската компанија „Еконт експрес“. Роден е во 1960 година во Русе. Дипломирал на Вишата поморска школа со диплома за операции и управување со флоти и пристаништа и на Универзитетот за национална и светска економија со диплома за транспортна економија и менаџмент. Со бизнис се занимава од 1993 година, а претходно ја извршувал функцијата комерцијален директор во државното претпријатие „Бугарска речна шпедиција“.

Министер за надворешни работи: Димитар Г’рдев, ИТН

Меѓународен секретар на ИТН, бил советник во Европскиот парламент, работел извесно време во бугарската амбасада во Никозија, а пред да се занимава со надворешна политика бил менаџер за бизнис ризик и виш внатрешен ревизор во Виваком АД.

Министерство за електронска влада: Божидар Бојанов, Д.Б

ИТ експерт и претприемач, основач на компанија за безбедност на информации. Има искуство во градење е-влада, а како експерт учествувал во изработка на голем број законски измени и стратешки документи. Тој е член на извршниот одбор на „Да, Бугарија!“. Дипломирал на колеџот Голдсмит, дел од Универзитетот во Лондон.

Министер за млади и спорт: Радостин Василев, ИТН

Адвокат. Има долгогодишно искуство во областа на граѓанските, договорните, трговските, трудовите и извршните постапки. Во последните 13 години тој е еден од ретките специјалисти во Бугарија кои се занимаваат со меѓународно спортско право. Член на ИТН.

Министер за здравство: Асена Сербезова, П.П

Професор. Претседател на Бугарскиот фармацевтски сојуз од февруари 2020 година. Дипломирала фармација на Медицинскиот универзитет – Софија во 1996 година. Пред да биде на чело на Бугарскиот фармацевтски сојуз, предавала на Факултетот за јавно здравје на Медицинскиот универзитет – Софија.

Министер за одбрана: Стефан Јанев, П.П

Вршител на должноста премиер од 12 мај 2021 година, офицер, бригаден генерал, вршител на должноста вицепремиер и вршител на должноста министер за одбрана во 2017 година. Поранешен началник на Националниот воен универзитет „Васил Левски“. Поранешен секретар за безбедност и одбрана на претседателот Румен Радев.

Министер за култура: Тодор Мечкарски, П.П

Предавач на Катедрата за сценски говор на Националната академија за театарска и филмска уметност „Крсто Сарафов“ од 2011 година. Дипломирал на „Глума за драмски театар“ во класата на проф. Красимир Спасов, магистер по „Менаџмент на изведувачки уметности“ (НАТФИЗ) и „Логопедија“ на СУ, одбранил докторат по Театарски студии и театарска уметност (НАТФИЗ).

Министер за енергетика: Александар Николов, ИТН

Николов до средината на август бил заменик министер за енергетика. Има долгогодишно менаџерско искуство во областа на телекомуникациите, финансиите, инвестициите и пазарите на капитал. Тој бил извршен директор на фонд за ризичен капитал, раководел со стратешки проекти за развој на иновативни финансиски технологии. Магистер по финансии од Универзитетот за национална и светска економија.

Претходна статија

ССМ во недела на протест поради неизгласаниот закон за недела да биде неработен ден

Следна статија

Груби: За ДУИ прифатлив нов мандатар предложен од СДСМ, ДУИ го добива Министерството за земјоделство

Најново од Вести