|

Европската унија, НАТО и ОН го поздравија спроведувањето на договорот за извоз на украинско жито

Европската унија, НАТО и ОН го поздравија спроведувањето на договорот за извоз на украинско жито, откако првиот брод рано утрото исплови од Одеса.

Првиот брод со жито исплови од украинското пристаниште Одеса, според претходно постигнатиот договор за безбеден премин, соопшти украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков.

Европската унија го поздрави заминувањето на првиот брод и побара „целосна имплементација“ на договорот постигнат во Истанбул за повторен извоз од Украина, изјави портпаролот на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел.Слични Објави