ФИДЕЛ КАСТРО ИМАЛ ПО ЕДНА ЉУБОВНИЦА ЗА ПОЈАДОК, РУЧЕК И ВЕЧЕРА

/

Кога велиме Фидел Кастро, ретко кој мисли на старец со сива брада.

Помислете на идејата, легендата што сè уште живее и човекот кој со своите постапки и ставови стана симбол на упорност и пркос на Соединетите држави.

Фидел Кастро беше комунистичка икона на 20 век и историјата ќе го памети како водач кој скоро половина век му беше трн во окото на неговиот голем американски брат од север, државник кој беше обожуван и мразен, восхитуван или стравуван.

Покрај тоа што повремено пишуваше колумни во кубански весници, Фидел Кастро беше всушност пензиониран во последните години од својот живот.

Со кревко здравје, тој се повлече од донесувањето на најважните одлуки и практично му ја препушти државата на неговиот брат. Тој последен пат се појави во јавноста во април на конгресот на Комунистичката партија кога зборуваше за неговата возраст, но исто така рече дека комунизмот е сè уште жив и дека кубанскиот народ „ќе излезе како победник“.

Роден е во 1926 година на плантажа со шеќерна трска во близина на Биран, во сиромашната провинција Ориент. Сопственик на плантажата бил неговиот татко и штом пораснал започнал да работи на тоа. Тој отишол во две језуитски училишта, а подоцна се запишал на правниот факултет во Хавана. Докторирал на 24-годишна возраст.

На 26-годишна возраст, Фидел сакал да учествува на предвидените избори, но тогашната влада беше соборена од генералот Фулгенсио Батиста, а изборите, се разбира, биле откажани.

Младиот Кастро тогаш поднел жалба до судот, изјавувајќи дека Батиста го прекршил уставот, но судот ја одби жалбата за многу краток временски период.

Фидел уште побрзо ја отфрлил демократијата и станал приврзаник на вооружената револуција, собрал група истомисленици и ги нападнал касарните каде што бил тогашниот диктатор.

Нападот бил неуспешен и младиот Фидел бил осуден на 15 години затвор.

Откако отслужил помалку од две години, тој бил амнестиран, заминал прво во САД, а потоа во Мексико, каде што основал револуционерно движење наречено „26“ со марксистот Че Гевара.

Она што не му успеало во првиот обид, му успеало во вториот, а во следниот пуч Батиста бил принуден да побегне од Куба, а Кастро дошол на власт и таму започнаал да ги пишува страниците на историјата.Тој е трет владетел во светот според должината на владеењето, по кралицата на Англија и кралот на Тајланд. Кастро го држи Гинисовиот рекорд за најдолг говор одржан во Обединетите нации со време од 4 часа и 29 минути.

Кубанскиот револуционер, кој изгради комунистичка држава на самиот праг на САД и му се спротивставува на моќниот сосед веќе пет децении, во последниве години беше во лошо здравје.

Тој сериозно се разболе во 2006 година, а власта му ја предаде две години подоцна на неговиот брат Раул Кастро, кој исто така ја објави веста за смртта на Фидел.

Кастро вели дека преживеал 634 атентати, кои главно биле подготвени и организирани од ЦИА.

Тие се обиделе да го убијат со отровни таблети, пури, експлозиви, хемиски заразен нуркачки костум, па дури и со прав за да му падне брадата, што ќе ја намали неговата популарност. Преживеа девет американски претседатели, сите нивни напади и санкции.

Фидел Кастро е исто така на списокот на најголема женкар на сите времиња. Тој, наводно, спиел со дури 35.000 жени.

40 години Кастро спиел со најмалку две различни жени секој ден, кои неговите луѓе ги пронашле на сончевите плажи на Хавана. Очевидци тврдат дека тој нарачувал по една жена за ручек и вечера секој ден, а често имал и љубовница за појадок. Тој имаше осум деца.

Извор: Мој зборПретходна статија

(ФОТО) НА БРАНКО МАЛИОТ ЗГОДЕН КО ТАТКО МУ

Следна статија

ЖЕНСКИ ХОРОСКОП ЗА 2021 ГОДИНА

Најново од Љубовни приказни