ФИЛИПЧЕ ВО ВТОРНИК НА РАЗГОВОРИ ВО БЕЛГРАД ЗА СТРАТЕШКИ ПЛАН ЗА НАБАВКА НА ВАКЦИНИ ОД „ТОРЛАК“

/

Министерот за здравство Венко Филипче денеска најави дека во вторник со претставници од Министерството за здравство ќе одат во официјална посета на Белград каде ќе се сретнат со српскиот министер за здравство Златибор Лончар и со директорката на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“, Вера Стоиљковиќ.

– Ќе имаме разговор за повеќе битни теми во делот на нашата соработка и надвор од прашањата за вакцините, таа соработка која ја имаме во размена на експертизата, нивни експерти тука во делот на гинекологијата, неонатологијата, кардиохирургијата и за некаков стратешки план за набавка на вакцини од „Торлак“. Во овој момент не ни се потребни вакцини, но гледаме како се одвива работата со пандемијата, има разни најави, не можеме да претпоставиме како ќе се одвива и сметам дека е најлогично решение Институтот „Торлак“ да ни биде стратешки партнер во делот на набавка на вакцините понатаму кога ќе треба согласно тоа како ќе се одвива пандемијата, додаде Филипче.Претходна статија

КУЌЕН ПРИТВОР ЗА ДРАГИ РАШКОВСКИ

Следна статија

НИКОЛОСКИ: ШЕФОТ НА ПОЛИЦИЈАТA КОЈ БЕШЕ УАПСЕН ВО АКЦИЈАТА НА ДЕА БЕШЕ ГЛАВЕН ОРГАНИЗАТОР НА ИЗБОРНИТЕ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ВО ПРИЛЕП

Најново од Вести