|

Флорида се подготвува за ураган од четврта категорија, властите апелираат: „Ако не сте евакуирани, треба да го направите тоа сега“

Се прогнозира дека брегот на Мексиканскиот залив во американската сојузна држава Флорида денеска ќе го зафати невремето „Идалија“ и силен дожд, а ветерот ќе достигне јачина на ураган од четврта категорија.

Од вторникот вечерта беа издадени задолжителни наредби за евакуација во најмалку 28 од 67 окрузи на Флорида, објави Ројтерс.

„Ако не сте евакуирани, треба да го направите тоа сега“, рече шефот на Управата за итни случаи на Флорида, Кевин Гатри.

Предупредувањата за урагани се издадени за повеќето од 21 милион жители на Флорида, како и за многумина во соседните американски држави Џорџија и Јужна Каролина.

Во сите три држави на сила е вонредна состојба.

„Идалија“ постигна брзина од 177 километри на час додека се движеше кон брегот на Флорида.

Центарот за урагани предупреди дека островите и пониските делови на брегот ќе бидат поплавени.

Слични Објави