| |

Фридом Хаус: Србија на пат кон автократски режим. Корупцијата ја кочи РСМ

Србија е земјата со најголем пад во овогодинешниот извештај на Фридом Хаус поради нефер избори, заробени медиуми, ослабени општински власти и години на поткопување на независноста на судството. Фондацијата додава дека Северна Македонија претрпела сериозни неуспеси во областа на владеењето на правото, јавува БГНЕС.

Извештајот „Нации во транзит“, кој вклучува 29 земји, наведува дека регионот на Западен Балкан е одговорен за многу вознемирувачки настани и дека регионалната безбедност е изговор за многу политички лидери да ги поткопаат демократските институции и да ги занемарат демократските норми.

Хибридни режими меѓу два геополитички блока

Фридом Хаус посочи дека 11 земји, кои се дефинирани како таканаречени „хибридни режими“ со карактеристики и на автократија и на демократија, лежат меѓу два геополитички и нормативни блока.

Поради оваа неизвесност, нивните институции се во ранлива позиција, што во голем дел води до пад на демократијата во 2023 година.

„Западен Балкан е одговорен за многу алармантни настани. Србија доживеа историски пад поради напорите на претседателот на земјата, Александар Вучиќ, да ја консолидира власта во 2023 година“, се вели во извештајот.

Се додава дека масовното пукање во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград во мај ги поттикна протестите во текот на летото, на што српската влада одговори со „наместени предвремени избори“ во декември.

Според Фридом Хаус Северна Македонија претрпела сериозни неуспеси во областа на владеењето на правото.

Фондацијата предупредува на континуирана корупција на највисоките нивоа на власта во текот на годината, додека партиите се мачат со уставните амандмани потребни за продолжување на патот на РСМ кон ЕУ.

Според оценката на Фридом Хаус, Црна Гора „сè уште се опоравува од уставната криза во 2022 година, се бори со нефункционалните и корумпирани општински власти во отсуство на национална стабилност“.

Фондацијата соопшти дека Косово е една од трите земји, заедно со Унгарија и Грузија, чиј резултат остана непроменет и покрај турбулентната година за граѓанското општество во тие земји.

„Во мај, демонстрантите на косовските Срби се судрија и повредија 30 војници на КФОР, а во септември, српски вооружени напаѓачи организираа напад во кој загинаа четири лица, вклучително и еден косовски полицаец“, се потсетува во извештајот.

Геополитичкото преуредување сè повеќе ги турка хибридните режими во различни насоки – кон натамошно институционално опаѓање или кон демократска консолидација.

„Во многу од овие земји, но особено во Западен Балкан, политичките лидери го користат поголемиот фокус на регионалната безбедност како оправдување за поткопување на демократските институции и непочитување на демократските норми“, се вели во документот.

Србија е на пат да стане полуконсолидиран авторитарен режим

Фридом Хаус предупреди дека хибридните режими како Унгарија, Србија и, во помала мера, Грузија се на пат да станат полуконсолидирани авторитарни режими.

Овие режими страдаат од „политика на доминантна моќ“, така што опозицијата и граѓанското општество имаат одреден простор за дејствување, додека во суштина владејачката политичка фракција може да спречи каква било промена во раководството.

„Описот целосно се однесува на денешна Србија, каде режимот на претседателот Вучиќ има цврста контрола врз власта со местење на изборните процеси, доминирање на јавните и приватните медиуми, потоа брутално клеветење на членовите и активистите на опозицијата и заплашување на општинските власти“, се вели во документот.

Фридом Хаус додаде дека способноста на опозицијата или граѓанското општество да влијаат на владината политика е поограничена кај хибридите со доминантна политика на моќ.

Навидум, овие режими се чини дека едноставно го игнорираат несогласувањето, но во пракса тие им вршат притисок критичарите со потајни тактики, како што се оцрнување, заплашување и следење што српското граѓанско општество, независните медиуми и опозициското движење Србија наспроти насилството“ во 2023 година.

Конфликти и поларизација во Црна Гора и Северна Македонија

Во извештајот „Земји во транзиција“, Црна Гора и Северна Македонија се во категоријата циклични хибриди, каде што редовната промена на владејачките елити спречува значителни структурни промени.

„Како што кружат во и надвор од власта, ривалските партии, во кои доминираат личните интереси или личните аспирации на нивните лидери, ги политизираат и заробуваат слабите институции“, се објаснува во извештајот.

„Надежите што се појавија во Северна Македонија во 2017 година по соборувањето на антидемократскиот премиер Никола Груевски сè уште не се остварени“, велат од фондацијата.

За разлика од Украина или Молдавија, Северна Македонија не презеде значителни чекори за разбивање на корупциските мрежи, а моќта продолжува да флуктуира меѓу повеќепартиските коалиции.

Фридом Хаус тврди дека ВМРО-ДПМНЕ (чиј поранешен лидер е Груевски) ја опструирала работата на парламентот додека била опозиција и дека е фаворит за победа на претседателските и парламентарните избори во 2024 година.

Тие велат дека ниту Груевски ниту неговите најблиски соработници не одговарале за злоупотребите на функцијата пред 2017 година.

„Уште полошо, контроверзните измени во Кривичниот законик од 2023 година ги намалија казните за таквите злоупотреби, што резултираше со отфрлање на значителни случаи додека општеството сè уште се оптеретуваше од фатални корупциски скандали во здравството“, се вели во документот.

Косово е посветено на реформите

Демократизирачките хибриди, на кои припаѓа Косово, покажаа посветеност на реформите и зајакнувањето на демократските институции.

Како што соопшти Фридом хаус, владата што ја презеде функцијата во Косово во 2021 година се обиде да ја одврати земјата од нејзиното наследство на парламентарни борби со притисок за реформска агенда заснована на владеење на правото.

Според нив, премиерот Албин Курти покренал нова постапка за проверка на судиите, но одбивањето на Србија да ја признае независноста на Косово останува главната пречка за демократизација.

„И покрај договорите постигнати меѓу двете влади на почетокот на 2023 г., годината донесе нестабилност и ескалација на насилството, делумно поттикнати од неформалните врски на Белград со организираните криминални групи“, се вели во извештајот.

Во него се додава дека меѓународните партнери на Косово остро реагирале на строгиот пристап на Курти кон преговорите со Белград и неговиот недостаток на консултации со косовските Срби, што ги комплицира напорите на владата да се извлече од овој долгогодишен предизвик.Слични Објави