ГЕРМАНИЈА: МИРОВНА НАГРАДА ЗА ЗАЕВ И ЦИПРАС

//

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас се одликувани со Мировната награда на Вестфалија за оваа година, јавува Deutsche Welle.

Меѓународното жири во образложението на наградата истакнува дека двајцата одликувани постигнаа спогодба во деценискиот спор околу името „Македонија“ со „врвна дипломатска вештина“. Без поранешниот премиер на Северна Македонија Зоран Заев и екс-грчкиот премиер Алексис Ципрас, „спорот околу името уште долго немаше да има крај и кавгата меѓу соседите и натаму ќе го дестабилизираше целиот балкански регион’, изјави вчера претседателот на Економското здружение на Вестфалија и Липе, Рајнхард Цинкан.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

„РЕКЕТ“ ПРОДОЛЖУВА СО СОСЛУШУВАЊЕ НА СВЕДОЦИТЕ НА БОКИ 13

Следна статија

(ВИДЕО) ПРЕКРШОЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛОША ИЗВЕДБА НА ХИМНАТА ЗА ЈОСИПА ЛИСАЦ!

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи