ГЕТЕ-ИНСТИТУТОТ ПОЧНУВА СЕРИЈА ГЕРМАНСКИ ФИЛМОВИ НА ТЕМА „РАЗЛИЧНОСТИ“

//

– Гете-институт Скопје вечер од 20 часот во Кинотеката ќе го прикаже филмот „На иста висина“ – прв од серијата германски филмови на тема ​„Различности“ (Diversity). Филмот раскажува за 10-годишниот Михи, сместен во дом за деца без родители по смртта на мајка му. Тој го бара и го наоѓа својот татко, но мажот воопшто не одговара на сликата која момчето си ја создало, зашто Том е со џуџест раст. Михи станува цел на потсмев што ја загрозува неговата врска со Том. Филмот е снимен во 2015-2016 во режија на Ефи Голдбрунер и Јоахим Долхопф.

Претходна статија

БЕГАЛ ОД ПОЛИЦИЈАТА ПА СЕ ЗАБИЛ ВО БЕТОНСКИ ЅИД – ДРАМА НА ПАТОТ СТРУМИЦА-РАДОВИШ

Следна статија

НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ УАПСЕН ГОСТИВАРЕЦ, БАРАН ЗА ПОЛОВ НАПАД ВРЗ ДЕТЕ

Најново од Вести