ГРУЕВСКИ: ОСМИСЛУВАЧ НА ИНЦИДЕНТИТЕ ОД 27 АПРИЛ Е СДСМ

/

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил посочува дека осмислувач на инцидентите на 27 април е СДСМ.

Тој смета дека директни осмислувачи на сценариото за предизвикување на овие инциденти на 27 Април е самата денешна власт предводена од СДСМ, тогаш се уште опозиција, или власт во доаѓање.„Вистинскиот осмислувач работи друг да се осуди за осмислувач на настаните од 27. Април. Како и во минатите неколку години на овој ден, забележав дека челниците на власта на СДСМ предводено од Заев, Шеќеринска, Спасовски и останатите објавија свои ФБ статуси во кои главната поента е дека инцидентите на 27 Април 2017 година се анти демократски чин и дека виновни ги прогласуваат тогашното водство на ВМРО-ДПМНЕ, во прв ред мене лично но и другите кои се во судска постапка, како организатори и учесниците, односно граѓаните кои протестираа и особено оние кои влегоа во парламентот. И дека требало сите да одговараме.Не пишуваат и не говорат дека анти демократски чин е против уставно, против законски и спротивно на деловникот, и без мнозинство, надвор од работното време и без присуство на претседавачот, по завршување на седницата, надвор од сите правила да назначат претседател на парламентот“, посочува Груевски.

Претходна статија

КАЦАРСКА НЕ ГЛЕДА ПОТРЕБА ЗА НОВО СУДЕЊЕ ЗА „27 АПРИЛ“

Следна статија

ЈАНЕВА ЈА ТУЖИ РУСКОВСКА ЗА КЛЕВЕТА

Најново од Вести