Хабек: Путин направи лоша проценка со својата агресорска војна во Украина

/

Рускиот претседател Владимир Путин „целосно погрешно ја пресмета“ својата агресорска војна против Украина, изјави денеска германскиот министер за економија Роберт Хабек.

-Тој ја потцени способноста на украинскиот народ да се спротивстави, па дури и неговото херојство, рече Хабек во Берлин.

„Тој не очекуваше дека луѓето нема да го сакаат ниту за свој ослободител“, додаде германскиот министер.Политичарот од Зелената партија кажа дека Путин, исто така, потцени колку може да бидат одлучни Европа, Западот и трансатлантската заедница кон неговиот потег.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Ковачевски – Курти: Секоја средба е поттик за натамошно унапредување на билатералната соработка

Следна статија

Џонсон: Злосторствата извршени во Украина нема да останат неказнети

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да