|

Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“

Хамас го бранеше нападот на Иран врз Израел.

Групата го нарече иранското истрелување на стотици проектили и беспилотни летала во текот на ноќта „природно право и заслужен одговор“.

Иранската воена акција дојде по осомничениот израелски воздушен напад врз комплексот на неговата амбасада во Дамаск на 1-ви април, во кој беа убиени офицери на елитниот Корпус на Исламската револуционерна гарда.

„Ние во Хамас сметаме дека воената операција спроведена од Исламската Република Иран е природно право и заслужен одговор за злосторството за гаѓање на иранскиот конзулат во Дамаск и убиството на неколку водачи на Револуционерната гарда“, се вели во соопштението на Хамас.Слични Објави