ИГОР ЗОРЧИЧ Е НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СЛОВЕНЕЧКОТО СОБРАНИЕ

//

Словенечкото Собрание со 48 гласа „за” го избра Игор Зорчич за нов претседател на законодавниот дом.

Против изборот на Зорчич гласаа 29 пратеници.

Тој доаѓа од партијата СМЦ (Партија на модерниот центар), а го кандидираа партиите од новото парламентарно мнозинство предводено од партијата на Јанез Јанша.

Зорчич е 14 претседател на словенечкото Собрание од неговото формирање во 1992 година.





Претходна статија

ПРВ СЛУЧАЈ НА КОРОНАВИРУС ВО СРБИЈА, ЗАРАЗЕН МАЖ ОД СУБОТИЦА КОЈ ДОПАТУВАЛ ОД УНГАРИЈА

Следна статија

ПОВРЕДЕН ИЛИ КАЗНЕТ? ЕЛМАС ТРЕНИРАЛ ОДВОЕНО ОД СОИГРАЧИТЕ ВО НЕАПОЛ!

Најново од Вести