|

Итно подигнати авионите на НАТО, за да го заштитат воздушниот протстор на Полска, соопшти војската

Оперативната команда на полската војска објави дека полските и борбените авиони на НАТО се подигнати за да го заштитат воздушниот простор на земјата по извештаите за руски ракетни напади врз Украина.

Во своето соопштение за мрежата Икс, тие истакнаа дека се започнати сите потребни процедури за безбедност на полскиот воздушен простор.

Тие ги предупредија граѓаните дека нивото на бучава може да се зголеми во југоисточниот дел од земјата.

Светските медиуми потсетуваат дека руските сили во текот на ноќта и утрото извршија ракетни напади врз неколку украински региони, а гувернерот на Одесската област, Олех Кипер објави дека во пет часот по локално време одекнале експлозии во Одеса.

Воздухопловните сили на Украина предупредија на опасност од руските крстосувачки ракети и беспилотните летала Шахид, а предупредувањето за воздушна опасност беше широко активирано.

Слични Објави