Изменет сообраќаен режим во Скопје поради настанот „Ден без автомобили“

/

Утре со почеток од 11:00 часот, во организација на Град Скопје – Сектор за сообраќај, ќе се одржи настан под наслов „Ден без автомобили“ организиран со цел одбележување на Европската недела на мобилност 2021.

Трасата на движење ќе се одвива од паркот Ибни Пајко-ул. Филип Втори Македонски, лево по бул. Гоце Делчев, лево по бул .ВМРО, десно по бул. Партизански одреди, десно по бул. 8 Септември и десно по бул. Илинден до Градски парк (школка).

Од тие причини Одделението за безбедност на патниот сообраќај од 11:00 часот до завршување на настанот ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот по горенаведените улици, при што сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници.

Секторот за внатрешни работи Скопје апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива настанот со цел непречено и безбедно одвивање на сообраќајот.Извор: Темите

Претходна статија

Повторно активни конкурсите за стипендии за ученици запишани во дуални паралелки и во тригодишно средно стручно образование

Следна статија

Пендаровски-Канем: Креираме стратешки иницијативи за подобрување на можностите за вработување на жените

Најново од Вести