|

Израел обвинет за убиство на најмалку 29 Палестинци: „Извештаите се лажни“

Војската на Израел убила најмалку 29 Палестинци додека чекале хуманитарна помош во два одвоени напади во Појасот Газа во четвртокот, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Во првиот инцидент, палестинските здравствени власти во Појасот под контрола на Хамас изјавија дека осум лица загинале во воздушен напад врз центар за дистрибуција на храна во кампот Ал-Нусеират во централниот дел на Појасот Газа.

Во вториот, подоцнежен напад, израелските војници отворија оган врз толпа луѓе кои чекаа камиони со помош, на кружен тек, во северниот дел на Појасот Газа, при што загинаа 21 лице, а беа повредени повеќе од 150, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Во соопштението, израелската војска ги негираше нападите врз центрите за помош, велејќи дека извештаите се „лажни“.

„Со оглед дека ИДФ го проценува инцидентот со темелноста што ја заслужува, ги повикуваме медиумите да го сторат истото и да се потпираат само на веродостојни информации“, соопшти армијата.

Поради војната во Газа, повеќето од 2,3 милиони жители на енклавата се раселени. За време на дистрибуцијата на хуманитарна помош, имаше хаотични сцени и смртоносни инциденти додека очајно гладните луѓе се борат да добијат храна.

Палестинските здравствени власти на 29 февруари соопштија дека израелските сили убиле повеќе од 100 Палестинци додека чекале камиони со храна во близина на градот Газа. Израел соопшти дека мажите загинале среде толпата околу камионите со хуманитарна помош, велејќи дека жртвите биле прегазени.

Во бегалскиот камп Ал-Нусеират во централниот дел на Појасот Газа, палестинските здравствени власти соопштија дека осум лица биле убиени во израелски воздушен напад што погоди центар за дистрибуција на храна во четвртокот.

Во Деир Ал Балах, исто така во центарот на Газа, израелски проектил погоди куќа, при што загинаа девет лица, соопштија палестинските лекари. Жителите рекоа дека израелските воздушни и копнени бомбардирања продолжија во текот на ноќта врз областите низ енклавата, вклучително и Рафах на југ, каде што се засолниле повеќе од милион раселени луѓе.

Војната беше предизвикана од нападот на Хамас врз градовите во јужен Израел на 7 октомври, во кој според израелските податоци загинаа 1.200 луѓе и зедоа 253 заложници.

Оттогаш, израелските воени воздушни, морски и копнени напади врз Газа, според палестинските здравствени власти, убиле повеќе од 31.000 луѓе, а раниле повеќе од 71.500.

Напорите за постигнување прекин на огнот меѓу Израел и исламистичкиот Хамас досега пропаднаа. Додека Израел рече дека бара договор што ќе обезбеди ослободување на заложниците во Газа во замена за ослободување на Палестинците кои ги држеше Израел, Хамас инсистира дека договорот мора да стави крај на војната.

Доцна во четвртокот Хамас соопшти дека на посредниците им претставил сеопфатна визија за договор за примирје заснован на ставање крај на израелската агресија врз Палестинците во Појасот Газа, обезбедување помош, враќање на раселените жители на Газа во нивните домови и повлекување на израелската армија.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека новиот став на Хамас се заснова на „нереални барања“.

Како што војната влегува во шестиот месец, ОН предупредија дека најмалку 576.000 луѓе во Газа – четвртина од населението – се на работ на глад, а глобалниот притисок се зголемува врз Израел за да се овозможи поголем пристап до енклавата.

Израел негира дека ја попречува испораката на помош за Газа. Тој ги обвинува одложувањата за неуспесите на хуманитарните агенции и го обвинува Хамас за пренасочување на помошта. Хамас го негира ова и вели дека Израел го користи гладот ​​како оружје во својата воена офанзива.

Слични Објави