Извршен атентат врз претседателот на Колумбија

/

Претседателот на Колумбија, Иван Дуке Маркес потврди дека на хеликоптерот со кој летал со други официјални лица е извршен атентан, и дека леталото било погодено неколку пати.

Инцидентот се случил во петок додека хеликоптерот на претседателот летал низ колумбискиот регион Кататумбо кон Какута, главниот град на провинцијата Норте де Сантандер.

„Ова е очигледно дека е кукавички напад. Можат да се видат дупки на хеликоптерот“, нагласил претседателот.Покрај него во хеликоптерот бил и министерот за одбрана Диего Молан, министерот за внатрешни работи Даниел Паласиос и гувернерот Силван Серан.

Претходна статија

Филипче ветува дека за две недели ќе се вакцинираат сите пријавени граѓани

Следна статија

Од понеделник сите што се пријавиле ќе добијат термин за вакцинација

Најново од Вести