|

Јордан прогласи вонредна состојба

Јордан прогласи вонредна состојба откако Иран лансираше десетици беспилотни летала и проектили врз Израел.

Претходно Јордан објави дека го затвора својот воздушен простор поради заканата од ирански напад.

Два регионални безбедносни извори рекоа дека воздушната одбрана на земјата исто така е подготвена да пресретне секое иранско беспилотно летало или авион што ќе влезе во нејзиниот воздушен простор.

Слични Објави