КАРАМАНЛИС: ГРЦИЈА МОЖЕ ДА ГО АКТИВИРА ВЕТОТО ЗА ЧЛЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ

//

„Колку и да се обидува СИРИЗА да убеди во спротивното, нашата позиција е цврста: Никогаш немаше да го потпишеме Договорот од Преспа. Сметаме дека е национално штетен, да не речам катастрофален, затоа и направивме сѐ што можевме за да не се изгласа. И сега правиме сѐ за да се ублажат одредени последици, особено да ги заштитиме трговските ознаки на бизнисите од Македонија и секако, правилно да ја одиграме, ако биде потребно и на картата на вето за интеграција на соседите во ЕУ. Тоа е најсилната алатка за притисок што ја имаме во овој момент и сите да бидат сигурни дека нема да ја оставиме неискористена“, вели поранешниот грчки премиер Костас Караманлис во интервју за грчкиот весник Параполитика.Претходна статија

ЗАЕВ: ВЕРУШЕВСКИ Е РАЗОЧАРАН ОД ЗЛОУПОТРЕБАТА НА СЈО

Следна статија

ЗАЕВ Е ПОДГОТВЕН ЗА НОВА ЛИДЕРСКА СРЕДБА НО ИМА УСЛОВИ ЗА ТАА ДА СЕ ОДРЖИ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да